IntranetNszkk

  • Akadálymentes verzió
  • Angol
  • Főoldal
  • Szervezet
    • Szervezeti adatok, jogállás, létszám
    • Szervezeti felépítés és területi elhelyezkedés
    • Térkép (kompetenciák)
    • Vezetők
    • Felettes szervek
  • Elérhetőség
    • Intézetek elérhetőségei
    • Központi elérhetőségek
  • Minőségbiztosítás és oktatás
    • Akkreditált módszerek, eljárások
    • Minőségpolitikai nyilatkozat
    • Részakkreditáció
  • Dokumentumok
    • Apasági vizsgálat
    • Adatigénylés
    • Egyéb
    • Kirendelőknek
  • Főoldal
  • Forenzikus szakszótár

Forenzikus szakszótár

A-ÁBCDE-ÉFGHI-ÍJKLMNO-Ó-Ö-ŐPRSTU-Ú-Ü-ŰVWZ

Haemo- vagy hemogenetika

Az igazságügyi tudományok közé tartozó, a szerológia módszereinek kibővülésével az 1980-as években kialakult, a vér polimorfizmusaival, genetikájával foglalkozó tudományterület. Tágabb értelemben a biológiai anyagok és anyagmaradványok azonosságának és azonosításának igazságügyi szakértői kérdéseivel foglalkozik. A polimorfizmusok közvetlen, molekuláris genetikai módszerekkel végezhető vizsgálatának fejlődése az 1990-es években a genetika általános jellegét kiemelve, a terület megnevezését a nemzetközi tudományos fórumoknak megfelelően genetikára rövidítette.

Haemo- vagy hemoglobin

Az állatok testnedveiben (vér, vérnyirok) előforduló, vas (Fe) tartalmú, globuláris fehérje, amely az oxigén szállításában játszik szerepet. A gerincesekben a hemoglobin a vörösvérsejtekben (eritrocitákban) található. Más molekula pl. szén-dioxid, szén-monoxid megkötésére is képes.

Hajminta

Adott személytől (személyektől) szabályszerűen (ORFK Tájékoztató 1994. év 6. szám) levett hajszálak, melyek az összehasonlító hajvizsgálat elvégzéséhez szükségesek.

Hallható hang

Hallható hangnak nevezzük a rugalmas közegben (szilárd, folyékony, gáznemű) fellépő mechanikus rezgéseket a 20 Hz-től 20 kHz-ig terjedő frekvenciatartományban.

Halogén izzó

Az izzólámpák azon típusa, ahol a bura belsejében légüres tér helyett jódgőz van. Az ilyen lámpákban az izzószál a hagyományoshoz képest magasabb hőmérsékleten izzik, így jobb hatásfokkal és fehérebb fénnyel világít. A magasabb hőmérséklet miatt a halogén izzók buráját nem közönséges üvegből, hanem kvarcüvegből készítik.

Halottszemle

Nem természetes okú halál esetek körülményeinek vizsgálata során a hatóság helyszíni szemlét végez. A helyszíni szemle speciális része a holttest vizsgálata alapján, a halál módjának, idejének, okának orvosi véleményezése. Életellenes bűncselekmény esetén orvosszakértői feladat.

Hálózat

Egymással kommunikációs kapcsolatban lévő számítógépek és hálózati eszközök együttese.

Hang

A hang rugalmas és rezgőképes közegben terjedő hullám, ami a hallószervekben hangérzetet kelt.

Hangfelvétel eredetiségvizsgálata

Az igazságügyi hangszakértői vizsgálatok annak megállapítására irányulnak, hogy egy hangfelvétel
manipulált-e (tartalmaz- e olyan jeleket, amelyek az eredeti felvétel utólagos módosítására utalnak).

Hangfrekvencia

A hanghullám az egyik hangnyomás maximumától a másik hanghullám maximumáig tart. Ezek sűrűsége adja a másodpercenkénti rezgésszámot, vagyis a frekvenciát, mely a periódusidő reciproka. f = 1/T [Hz] (Herz)

Hangminta

A sikeres beszélőazonosítási vizsgálatok lefolytatásának feltétele a megfelelő minőségű, mennyiségű és tartalmú hangminta megléte. A hangmintavételre külön szabályozás nem vonatkozik, megegyezik az egyéb minták beszerzésének jogi szabályozásával (például: ujjlenyomat, írásminta, vérminta, vizeletminta). A megfelelő hangminta előfeltétele a sikeres beszélőazonosítási vizsgálatok lefolytatásának. A hangmintavételnél törekedni kell a megfelelő és zavartalan környezet megteremtésére. A mintavételt ne zavarják nem kívánatos hangok és zajok. A hangmintavétel folyamán kötetlen beszélgetés és szövegtartalmak felolvasása történik. Hangmintavételnél elengedhetetlen a megfelelő minőségű rögzítő eszköz használata. A hitelesen az azonosítandó beszélőtől származó, megfelelő minőségű, mennyiségű és tartalmú hangfelvétel kiválthatja a hangmintát.

Hangnyomásszint

Hangnyomásszintnek (L) nevezzük két hangnyomás p és po arányának tízes alapú logaritmusát szorozva tízzel: L = 10 • lg p/po [dB]

Hangszín

A hang gyakorlatilag sohasem áll egy egyszerű szinuszos rezgésből, hanem több szinuszos rezgés összege. Az ebben előforduló legalacsonyabb frekvenciát nevezzük alaprezgésnek, vagy alaphangnak. A többi rezgés harmonikus rezgés, más néven felhang, melyek frekvenciái az alaprezgés (alapfrekvencia) egész számú többszörösei. Pl.: 50 Hz felharmónikusai 100 Hz, 150 Hz, 200 Hz … A hangszín a felharmonikus tartalomtól függ.

Hangtisztítás, hangminőség javítás

Az igazságügyi hangszakértői vizsgálatok kiterjedhetnek a hangfelvételen hallható beszéd érthetőségének javítására.

Haploid

Szervezet sejt vagy sejtmag, amelyben a fajra jellemző pár nélküli kromoszómákból egyetlen készlet (n) fordul elő.

Haplotípus

Lókuszok genetikailag kapcsolt (együtt öröklődő) allél-kombinációja. Másik értelemben haploid genotípust jelent.

Hardver

A számítógép elektronikus és mechanikus eszközeinek összessége. Ebbe a fogalomkörbe tartoznak a különféle kiegészítő eszközök és tartozékok.

harmatpont

A harmatpont az a hőmérséklet, melyre az adott légtömegnek le kell hűlnie, hogy a benne lévő vízgőz vízzé csapódjon ki. Amikor a harmatponti hőmérséklet a fagyáspont alá süllyed, ezt fagypontnak hívják, ekkor a vízgőz már nem képes többé harmatot létrehozni, helyette zúzmara vagy dér képződik. A harmatpont értéke (tehát, hogy mikor következik be páralecsapódás) változó, függ a levegő hőmérsékletétől, és a páratartalmától.

Hash algoritmusok (Hash algorithm)

Olyan informatikában használt eljárások, amelyekkel bármilyen hosszúságú adatot hasítófüggvény segítségével adott hosszúságra képezhetünk le. Legismertebb típusai:
• SHA (Secure Hash Algorithm) pl.: SHA-1, SHA-224, SHA-256, SHA-384 és SHA-512
• MD (Message Digest) pl.: MD2, MD4, MD5

Hash kulcs

A digitális adattárolás hibátlanságának, eredetiségének ellenőrzését segítő kriptográfiai hasítófüggvény segítségével létrehozott karaktersorozat (kulcs). Hasítófüggvény típusától függően különböző hosszúságú lehet. Minél „hosszabb” az ellenőrző összeg, annál kisebb a valószínűsége, hogy két különböző tárolt adat hash kulcsa megegyezik. A hash algoritmus által generált kulcs alkalmazható fájlok eredetiségének vizsgálatára.

Hasis

A hasis (más néven kannabisz gyanta) a kender növény gyantájából készített kábítószer, hatóanyaga a THC. Általában jellegzetes illatú, barna színű, kb. csokoládétábla nagyságú, préselt tömbök formájában fordul elő. Jellegzetes fogyasztási eszköze a hasispipa és a vízipia, de cigarettába töltve is fogyasztják. Hatóanyagtartalma egy nagyságrenddel magasabb, mint a marihuánáé. A hasisból állítható elő a legmagasabb hatóanyag-tartalmú kender-alapú kábítószer, a hasis olaj.

hasznos alapterület

A nettó alapterületnek azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m.

Hatástalanítás

Az éles lőfegyverek átalakítása oly módon, hogy azok töltény, éleslőszer befogadására és működtetésére alkalmatlanok legyenek. A hatástalanítás során a fegyvercsövet és a zárszerkezetet (szán, zárdugattyú, zártest) alakítják át, teszik működésképtelenné.

Hatóanyag

Az adott kábítószer- vagy gyógyszerkészítmény azon komponense, amely a készítmény alapvető élettani hatását kiváltja.

Hatósági boncolás

A hatósági boncolás célja bűncselekmény vagy más erőszak orvosszakértői bizonyítása vagy kizárása, a haláleset körülményeinek és a halálesettel kapcsolatos felelősség kérdéseinek tisztázása, véleményezése, a halál okának és körülményeinek orvosszakértői vizsgálata. A hatósági boncolást egy orvosszakértő végzi.

Háttértár

Az adatok hosszútávú tárolására alkalmas eszköz.

HDD (Hard Disk Drive)

A számítógépbe beépített nagykapacitású, nagy sebességű mágneslemezes tár.

helyreállítás

Újjáépítés, építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá tétele érdekében végzett felújítási tevékenység az építmény, építményrész eredeti építészeti kialakításának lehetséges megtartása mellett.

Helyszíni nyomtöredék

Valamely bűncselekmény helyszínén, az emberi kéz (ujj, tenyér), esetleg mezítlábas talp által a felület érintése, tapintása, megfogása során létrejött látens nyom, melyet fizikai vagy kémiai módszerrel láthatóvá tettek, majd nyomrögzítő anyagra rögzítettek, fényképeztek, szakértői vizsgálat céljából.

Helyszíni ujjnyom adatbázis

A bűncselekmény helyszínén rögzített, azonosításra illetve kódolásra alkalmas ujjnyomokon látható sajátossági pontok (minúciák) kódolt képeinek gépi úton történő tárolása az AFIS-ban.

Helyzetjelző-féklámpa izzó

Gépjárműveken a hátsó világítótestekben alkalmazott izzó típus, ahol a hátsó helyzetjelző és a féklámpa izzószálai ugyanazon üvegburán belül, egy izzólámpában vannak elhelyezve. A szabvány szerint a helyzetjelző izzószálnak 5 W-os, a féklámpa izzószálának 21 W-os teljesítményűnek kell lennie.

Hemalaun-eozinos festés

Keneteknél a spermiumok vizuális, mikroszkóp alatti elválasztásához alkalmazott hisztokémiai eljárás - a spermiumok, hámsejtek magvai kéken, míg a hámsejtek plazmája vörösen festődik meg.

Henssge

A halál idejének  meghatározása  alkalmazott hőmérséklet mérés alapján történő módszer. Kidolgozója Klaus Henssge német orvos. A számításhoz szükséges változók, külső  hőmérséklet,  rectális hőmérséklet, testtömeg.

Heroin

A heroin (más néven diacetil-morfin) a morfinból kémiai átalakítás során nyert kábítószer. A feketepiacon előforduló heroin többnyire barna színű, jellegzetes illatú, finom porszerű anyag. A heroint általában feloldva vénába fecskendezik, de fogyasztják orron keresztül felszippantva és cigarettába töltve is. Fogyasztásának jellegzetes eszközei az inzulinos fecskendő, a hajlított nyelű kanál, a citrompótló tabletta, valamint a por csomagolására szolgáló keskeny csíkba összehajtogatott alufólia darab.

Heterozigóta

Az a sejt illetve szervezet, amelyben a homológ kromoszómák adott lókuszán található allélek egymástól különböznek.

Hibrid-hajtás

A hibrid hajtómű két eltérő üzemmódú erőforrásból áll. Az egyik egy belsőégésű motor, a másik pedig egy villanymotor.

Higító komponensek

Olyan anyagok - pl. cukrok, keményítő, szervetlen sók -, amelyek rendszerint nem rendelkeznek jelentős élettani hatással, a kábítószer-készítményekben a hatóanyag koncentrációjának megfelelő értékre való beállítására szolgálnak.

Higítók

Olyan gyorsan párolgó folyadékok, amelyeket lakkokhoz, festékekhez, műgyantához adnak az előállítás, illetve a felhasználás folyamán, azzal a céllal, hogy azok tulajdonságai a felhasználás folyamán idomuljanak az alkalmazási módjukhoz. A felhasználási céltól függően különböző komponens-összetételű hígítók léteznek, mint pl. szintetikus hígító, aromás hígító, lakkbenzin.

Hipervariábilis szakasz

A mitokondriális DNS kontroll régiójában lokalizált HV1 és HV2 szakaszok.

Hipotézis, hipotézis-tesztelés

A hipotézis különböző elméletekből és információkból kialakított feltevés. Egy hipotézis tesztelése általában két feltevést takar, tulajdonképpen a vizsgált változók közötti összefüggés hiányát (null-hipotézis) illetve a null-hipotézisben megfogalmazottaknak ellenkezőjét, a vizsgált változók közötti összefüggés meglétét (alternatív hipotézis). A hipotézis elfogadása vagy elutasítása kétfajta hibát eredményezhet. Elvetjük a null-hipotézist, annak ellenére, hogy az igaz. A hiba valószínűségét a szignifikancia szinttel (probability v. p) jellemezzük. Másik esetben elvetjük a "null-hipotézis téves" - alternatív hipotézist, annak ellenére, hogy az igaz. A hiba elkerülésének valószínűségét a vizsgálat erejének (power) is szokták nevezni, ami jelzi a vizsgálat alkalmasságát arra nézve, hogy nem hagyja figyelmen kívül a kapott eredmények által jelzett különbséget abban az esetben, ha a különbségek valóban léteznek. Az igazságügyi statisztikai gyakorlatban a legsokrétűbb, így világszerte a legelfogadottabb módszer a Bayes-módszerrel történő hipotézis-tesztelés.

HLA (Human Leukocyte Antigen) rendszer

A szervezet immunválasz rendszerének (fő hisztokompatibilitási komplexum vagy MHC) esszenciális része. Génjei a sejtek membránjának felszínén jelen levő glikoprotein-csoportot kódolnak; amelyek a hisztokompatibilitási fehérjék egy csoportját alkotják, és antigénként működnek. (Alapvetőek pl. annak meghatározásában, hogy a szervezetbe átültetett szövetet vagy szervet a szervezet elfogadja-e, vagy elutasítja és kilöki magából.)

Homloknyom

Az emberi bőr felületén található, viszonylag állandó (csak hosszú idő elteltével változó) ráncok, pórusok, sebek olyan sajátosságok, melyek elhelyezkedése, mérete, formája adott személy behatárolását lehetővé teszik.

Homogenizálás

A minta előkészítése során a vizsgálandó anyag egységes fizikai v. kémiai tulajdonságúvá történő változtatása (pl. csontnál porítással, szövetnél pépesítéssel).

Homológ kromoszómák

Azonos szerkezeti tulajdonságokkal rendelkező kromoszómák a diploid szervezetekben, sejtekben vagy sejtmagokban. A homológ kromoszómák génmintázata az egész kromoszómát tekintve egyforma, a gének természete (allél) azonban különbözhet. Minden homológ kromoszómapár egyik tagja a nőnemű szülőtől, a másik a hímneműtől származik.

Homozigóta

Az a sejt illetve szervezet, amelyben a homológ kromoszómák adott lókuszán található allélek azonosak.

Hordozóanyag

Az a tárgy, amelyen a vizsgálni kívánt anyagmaradvány, jellegzetes bizonyíték megtalálható, abba beleragadt, feltapadt, beleivódott vagy más módon rögzült. A kriminalisztikai anyagvizsgálatok során a legtöbb esetben a vizsgálni kívánt anyagok a hordozóanyagtól szennyezettek. A vizsgálatra kerülő bűnjeleket a hordozóanyagtól el kell választani.

Hub

A számítógépes hálózatok egy hardvereleme, amely fizikailag összefogja a hálózati kapcsolatokat. Az egyik csatlakozóján érkező adatokat továbbítja az összes többi csatlakozója felé. Ez passzívan megy végbe, anélkül, hogy ténylegesen változtatna a rajta áthaladó adatforgalmon.

Hullámhossz

A harmonikus hullám legfontosabb jellemző értéke a hullámhossz. Jelölése λ (lambda). A hullámhossz egyenlő, két egymást követő, azonos rezgési állapotban (fázisban) lévő részecske egymástól mért távolságával, tehát megfelel annak a távolságnak, melyet a hullám egy rezgés alatt megtesz: c = λ • f
ahol
c a hangsebesség [m/s],
λ a hullámhossz [m],
f a frekvencia [1/s = Hz].

Humusz

A talajban vagy talajfelszínen élő, többnyire növényi szervezetek mikrobiológiai lebontásából keletkező szerves anyag.

Hüvelymosó folyadék

Orvos által a hüvely átöblítése után felfogott folyadék, amelyben a spermiumok elkülöníthetőek, belőlük DNS-profil határozható meg.

Hüvelytöltények

Lövedékkel nem rendelkező töltények. A riasztó- és vaktöltények hang-, fény- és füsthatás kiváltására alkalmas hüvelytöltények. A hüvelytöltények más típusai a lőpor égésének gáznyomását hasznosító ipari munkaeszközök (állatkábító, kábelvágó, szögbelövő stb.) működtetésére használhatók.

Huzagolás

A fegyvercső furatának felületéből csavarvonalszerűen kiemelkedő, kimunkált hornyok összessége. A kiemelkedő rész az ormózat, a köztük levő rész a barázda.

Huzalhálós síküveg

Olyan síküveg, amelynek belsejében, a felülettel párhuzamosan elhelyezkedő, fém huzalháló van. Öntőasztalon vagy fémhenger között hengerléssel állítják elő.

Tartalom

  • Köszöntő
  • Központi intézetek
    • Adó- és Könyvszakértői Intézet
    • Arcképfelismerő Elemző Osztály
    • Daktiloszkópiai Szakértői Intézet
    • Fizikai és Kémiai Szakértői Intézet
    • Genetikai Szakértői Intézet
    • Kábítószervizsgáló Szakértői Intézet
    • Kriminalisztikai Szakértői Intézet
    • Műszaki Szakértői Intézet
    • Orvosszakértői Intézet
    • Poligráfos Osztály
    • Toxikológiai Szakértői Intézet
    • Véralkohol és Tűzvizsgáló Osztály
  • Területi intézetek
    • Békéscsabai intézet
    • Debreceni Intézet
    • Győri Intézet
    • Kaposvári Intézet
    • Kecskeméti Intézet
    • Miskolci Intézet
    • Pécsi intézet
    • Szegedi Intézet
    • Szolnoki Intézet
    • Szombathelyi Intézet
    • Veszprémi Intézet
  • Nemzetközi kapcsolatok
    • ENFSI
    • Aktuális projektek
    • Lezárult projektek
  • Droghelyzet
    • Riasztások
    • Hírlevelek
    • Hatóanyagtartalom
    • Jogi segédletek
  • Forenzikus szakszótár
  • Könyvtár
    • Publikációk
    • Könyvtári állomány
  • Közbeszerzések
    • Közbeszerzési terv
    • Közbeszerzési eljárások
    • Szerződések
  • Álláslehetőség

Link ajánló

  • Belügyminisztérium
  • Igazságügyi Minisztérium
  • Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara
  • Magyar Igazságügyi Szakértők Keresése
  • Bíróságok Portál
  • Rendőrség
  • Ügyészség
  • Kormányzati portál
  • Elektronikus Információszabadság

Igazságügyi szakértői és Kutató Intézetek

  • Technikai információ
  • Közérdekű adatok
  • Archív közérdekű adatok
  • Oldaltérkép
  • Szerzői jogok

Nemzeti Szakértői és Kutató Központ | 1087 Budapest, Mosonyi utca 9. | © 2019 Minden jog fenntartva!